Ruská letecká spoločnosť, Volga-Dnepr Aairlines, po nedávnej nehode v Novosibisrku odstavila všetky stroje AN-124. Tento model patrí medzi najväčšie transportné lietadlá na svete a nedávno sa objavil aj na Bratislavskom letisku.

Táto spoločnosť, ktorá sa zameriava predovšetkým na prepravu tovaru, 25. novembra oznámila ruským leteckým úradom, že s okamžitou platnosťou uzemňuje všetkých osem lietadiel tohto typu, ktoré majú v aktívnej prevádzke – informoval o tom portál The Loadstar.

AN 124

AN 124 (zdroj: slovakaviation.sk)

Obchodný riaditeľ, Konstantin Vekšin, tvrdí, že dopravná spoločnosť týmto krokom dáva jasne najavo, že sú zodpovedným leteckým prepravcom, pre ktorého je bezpečnosť na prvom mieste. Okrem odstavenia samotných lietadiel zahajuje Volga-Dnepr Aairlines aj interné nezávislé vyšetrovanie nedávnej nehody, ktorá je dôsledkom komplexnej odstávky.

Havária Ruslanu sa stala v piatok, 13. novembra. Nákladné lietadlo s registračným číslom RA-82042 odštartovalo z dráhy číslo 25 ruského medzinárodného letiska Novosibirsk-Tolmachevo o 12:08 miestneho času. Cieľová destinácia tohto lietadla bola Viedeň, teda naše druhé „domovské letisko“, kde z juhokórejského Soulu viezlo 83,5 tony nákladu (vraj išlo o auto diely).

 Čo sa stalo? Počas stúpania, vo výške približne 550 metrov, došlo ku strate signálu v rámci transpondéru a rádio komunikácie. Posádka lietadla sa rozhodla pre núdzové pristátie, pričom sa okruhom priblížila a následne úspešne pristála na rovnakej dráhe, z ktorej vzlietla. Pristátie nebolo vôbec ideálne, nakoľko tento obor nespomaľoval tak ako mal, pričom prešiel o 300 metrov viac – až za samotnú pristávaciu dráhu. Na základe toho sa poškodili krídla aj podvozok. Okrem všetkých zlých správ je jedna veľmi dobrá, nikomu sa nič nestalo a celá 14 členná posádka vyviazla bez zranení. Po „úspešnom“ pristátí sa technikom nedarilo vypnúť prvý motor, ktorý bol v prevádzke ďalšie tri hodiny. Dodajme, že na toto letisko bol následne vyslaný podporný tím s kompletným vybavením, aby posúdili poškodenie lietadla a presunuli ho mimo pristávaciu dráhu.

Záhadnou otázkou je, prečo k takejto nehode došlo? Neskôr po nehode sa vraj ukázalo, že nezainteresovaní svedkovia zachytili už počas vzletu dym, ktorý vraj vychádzal z 3 a 4 motora. Neskôr z lietadla odpadla nešpecifikovaná súčiastka, ktorá poškodila strehu jedného domu. Kapitán lietadla následne uviedol, že motor číslo dva po vzlietnutí a zatiahnutí podvozku vo výške približne 300 metrov explodoval. Jeho trosky následne poškodili plášť lietadla a v ňom vedenú kabeláž. Toto bol hlavný dôvod, prečo došlo ku strate rádiového signálu (+ transpondéra), ako aj všetkých elektrických systémov, vrátane prístrojov, bŕzd, obracača ťahu atď. Lietadlo zostalo ovládateľné, ale kvôli značným poškodeniam nebolo schopné včas zastaviť.

Ruslan

Ruslan (zdroj: HNonline)

Tím vyšetrovateľov teraz zisťuje hlavne to, čo bolo dôvodom explózie jedného z motorov, na základe čoho muselo lietadlo následne pristáť. Prevádzkovateľ, teda spoločnosť Volga-Dnepr Aairlines, sa rozhodol uzemniť všetky lietadlá aj napriek tomu, že ich kapacita bola vypredaná na dlhú dobu. Vekšin dodal – „nezaujíma nás o aké veľké peniaze prídeme, v túto dobu to ani nie je relevantné. Bezpečnosť je dôležitejšia než akékoľvek potencionálne výhody“

Volga-Dnepr Aairlines očakáva, že výsledky vyšetrovania príčiny nehody bude mať k dispozícii v rámci niekoľkých týždňov. „Vieme, ktorá časť zlyhala, ale je potrebné odviesť veľmi dôkladné vyšetrovanie“, dovysvetlil obchodný riaditeľ. Následne bude nutné skontrolovať všetky stroje, aby sa podobná udalosť nemohla už nikdy zopakovať.

Zdroj: vtm.zive.cz

Prečítajte si aj:

Ministerstvo vnútra SR testuje elektrifikované Renaulty: Budú policajti jazdiť na „električkách“?

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE

Nechajte nám správu