Na tlačovej konferencii spoločnosti Greenway sa hovorilo o novom cenníku, ale hovorilo sa o nabíjaní elektrických áut vo všeobecnosti.

Od 1.júna 2021 GreenWay uvádza nové ceny nabíjania, základom sú výhodnejšie ceny mesačných programov. Elektromobilov na cestách stále pribúda a spôsoby, rovnako vodiči inak nabíjajú svoje elektrické autá a ako ich využívajú.

Impulz pre zmenu nastavenia taríf, zapracovanie balíkov voľnej energie a zjednotenie tarify pre AC a DC stanice s výkonom do 25 kWh prišiel z analýzy správania ľudí, ktorí si nabíjajú autá a tiež zo skúseností z európskeho priestoru.

Nový cenník prináša zmenu sadzieb ale mení sa celá filozofia toho, ako je nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach spoplatnené. Rovnako je jeho snahou byť jednoduchších a prehľadnejším.

Paušály Energia Plus a Energia Max

Paušál Energia Max stojí 24,90 eur a zahŕňa voľných 100 kWh. Je to program určený pre vodičov, ktorí jazdia veľa a intenzívne využívajú verejnú nabíjaciu sieť. Paušál Energia Plus za 7,90 eur prináša voľných 30 kWh mesačne a je určený pre ľudí, ktorí využívajú verejné nabíjačky hlavne pri pracovných cestách alebo výletoch. Tí, ktorí využívajú Energia Štandard je bez mesačného poplatku a bez voľnej energie. Prináša pozitívnu zmenu v najviac využívanej kategórii staníc s výkonom 50 kW.

Medzi programami sa navyše dá prechádzať, niektoré zmeny sú okamžité, niekedy je to pri ukončení účtovacieho obdobia. V každom prípade, ak máte naplánovanú letnú dovolenku s elektromobilom, môžete na túto konkrétnu dobu prejsť na Energia Max a neskôr sa vrátiť na každodenné používanie elektromobilu pri dochádzaní do práce s programom Energia Plus.

Nové programy v cenníku Greenway. Zdroj: Greenway

Nové programy v cenníku Greenway. Zdroj: Greenway

Navyše, od 1.6. do 31. 8. 2021 platí akcia. Môžete si vyskúšať programy Energia Plus a Energia Max sa vám nebude účtovať jeden mesačný poplatok. Znamená to, že ak leto s elektromobilom si teraz môžete naozaj užiť s nízkymi nákladmi na nabíjanie elektromobilu.

Kategorizácia taríf pre nabíjacie stanice podľa výkonu

Nová tarifa zjednocuje DC stanice s výkonom 25 až 75 kW, 75 až 100 kW a s výkonom nad 100 kW. Nabíjanie na DC staniciach do 25 kW zlacnelo na úroveň pomalého AC nabíjania. Účelom je využívať tie stanice, ktoré sú pre človeka v danej chvíli vhodné. Ak máte dosť času pri návšteve obchodného centra, je pre všetkých lepšie, aby ste využili pomalšie nabíjanie, ak je k dispozícii. Zase pri diaľničnom odpočívadle, ak sa zastavíte len na nabíjanie chcete šetriť čas a využijete čo najrýchlejšie nabíjanie.

Rozdelenie poplatkov za nabíjanie podľa výkonu. Zdroj Greenway

Rozdelenie poplatkov za nabíjanie podľa výkonu. Zdroj Greenway

Poplatok za čas využívania nabíjacej stanice

Doba pripojenia bez časového poplatku počas každého nabíjania sa predĺžila na všetkých nabíjacích staniciach. Po uplynutí tejto doby sa však začne počítať časová tarifa. Tento princíp vás má motivovať, aby ste využívali nabíjaciu stanicu len počas samotného nabíjania a neblokovali ste miesto pre iných.

Porovnanie cien za prevádzku auta so spaľovacím a a elektrickým motorom. Zdroj: Greenway

Porovnanie cien za prevádzku auta so spaľovacím a a elektrickým motorom. Zdroj: Greenway

Roaming

Greenway má dohodnutý roaming v rámci Európy ale aj Slovenska. Pre domáce využitie je dôležité, že roaming funguje so sieťou ZSE Drive, a teda aj na týchto staniciach môžete elektrické auto za ceny, ktoré sú rovnaké ako keby ste nabíjali vo vlastnej sieti Greenway. Rovnako je možné nabíjať v sieti partnerských nabíjačiek v okolitých krajinách.

Rozširovanie siete nabíjačiek

Od začiatku roka 2021 GreenWay rozšíril verejnú nabíjaciu infraštruktúru na Slovensku o 27 nových nabíjacích staníc. Pribúdajú stanice aj na juhu Slovenska.

Rozširovanie siete Greenway do budúcna. Zdroj: Greenway

Rozširovanie siete Greenway do budúcna. Zdroj: Greenway

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu