Už funguje integrovaná hromadná a zdieľaná doprava aj v Košiciach.

Inovatívny systém na báze QR kódov umožňuje cestovať lacnejšie a zároveň využívať naraz autobusy, električky DPMK ale aj bicykle, e-kolobežky a elektrické skútre. Technológia umožňuje spájať lístky so vstupenkami na hromadné podujatia a na zastávkach MHD zasa vznikol priestor na odkladanie a dobíjanie zdieľaných vozidiel. Ďalšia inovácia umožňuje napr. študentom získať oprávnenie na zľavnené cestovanie on-line, teda bez návštev zákazníckych miest. Celý projekt je pritom otvorený ďalším stranám.

Integruje bežné dopravné prostriedky so zdieľanými

Ide o spoluprácu Dopravného podniku mesta Košice a prevádzkovateľa služieb zdieľanej dopravy ANTIK Telecom. S pomocou jedinej aplikácie si nájde napríklad cestujúci zo sídliska najbližšiu voľnú kolobežku či bicykel, odvezie sa na zastávku verejnej dopravy, kde ho môže odstaviť do nabíjačky, zakúpi si lístok naskenovaním QR kódu pri dverách autobusu, odvezie sa v rámci mesta a následne môže pohodlne prestúpiť na ďalší prostriedok zdieľanej dopravy, ktorým sa dopraví až do svojej finálnej destinácie – napr. do historického centra Košíc.

Solárna nabíjacia stanica
Solárna nabíjacia stanica

A je to lacnejšie

Na pokračovanie jazdy po zakúpení on-line lístka DPMK získa bezplatné minúty na sharingové služby. Aj cestovanie autobusom či električkou je v tomto prípade výhodnejšie, namiesto 90 centov totiž stojí 30-minútový lístok len 79 centov. Na frekventovaných zastávkach MHD sú postupne umiestňované solárne nabíjacie stanice, v ktorých môžete zanechať alebo požičať si elektrický bicykel, e-kolobežku alebo skúter. Integrácia zdieľanej a hromadnej mobility je trendom – v týchto mesiacoch ju spúšťajú v Prahe aj vo Viedni.

Nechajte auto doma

Spolu s integráciou pri predaji lístkov DPMK sa vychádza v ústrety aj organizátorom veľkých športových či kultúrnych podujatí v meste. Dá sa totiž spojiť vstupenka na akciu s hromadnou dopravou. Je možné, že takto bufete motivovaní nechať auto doma a odviezť sa na miesto konania už priamo v cene vstupenky. To prispeje k plynulosti dopravy.

Aplikácia Antik SmartWay

Celý systém je postavený na aplikácii Antik SmartWay, cez ktorú je už možné jednoducho nakupovať aj cestovné lístky, pričom čoskoro pribudne aj ľahký spôsob ako uhradiť poplatky za parkovné. Stačí naskenovať QR kód priamo vo vozidle a cestovať. Za každú jazdu s DPMK získate od Antiku voľné jazdy (5 minút) na kolobežke, elektrickom alebo mechanickom bicykli či skútri. Projekt dopĺňa aj sieť solárnych nabíjacích staníc pre elektrickú mikromobilitu, ktoré práve v týchto dňoch pribúdajú najmä v okolí zastávok MHD.

Od 13.10. si môžu cestujúci vybaviť zľavu aj cez internet na https://moje.dpmk.sk bez návštevy predajných miest. Projekt integrácie bikesharingu a verejnej hromadnej dopravy dnes pilotujú v Prahe a jeho ostré spustenie chystá na jar aj Viedeň.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu