Výrobcu takmer domácich automobilov sme požiadali o test novej Octavie Ambition v takej výbave, v ktorej by sme si ju aj my sami kupovali. Teda žiadne prehnané prvky elektronickej výbavy, naozajstná manuálna prevodovka pre skutočný pocit zo šoférovania a dvojlitrový motor. Ten mal výkon 85 kW a dosiahli sme priemernú spotrebu okolo 4,8 litra/100 km. Cena tohto auta v testovanej výbave je 24 871 eur. Základná cena tohto vozidla je 21 810 eur. Je to štvrtá generácia Octávie a podľa nás sa veľmi podarila.

Z nášho pohľadu je nová Octavia navrhnutá tak, že reálne konkuruje vlajkovej lodi tohto výrobcu – teda Superbu. Áno, miesta vzadu je v Octavii menej ako je to v prípade Superbu, ale stále je toho miesta vzadu dostatok aj pre skutočne urastených ľudí. A výbavou Octavia pokojne môže konkurovať Superbu. Závisí len od tohto, koľko peňazí plánujete do nej investovať. Škodovka to má podobne ako iné automobilky riešené tak, že začiatočná cena auta je pomerne lákavá, ale dodatočná výbava býva už dosť drahá. Práve preto sme aj dôsledne zvažovali, čo bude tvoriť doplnkovú výbavu.

Vybrali sme si podporu pre Android Auto a Apple Carplay, snímač únavy, efektné ambientné podsvietenie, adaptívny tempomat, rozpoznanie nebezpečia priblíženia sa k predchádzajúcemu vozidlu, automatické prepínanie tlmené/diaľkové svetlá a navyše voči našej výbave by sme si určite ešte želali snímanie auta v mŕtvom uhle.

Pracovisko vodiča v Škoda Octavia

Pracovisko vodiča v Škoda Octavia

Naftovú verziu považujeme za ideálnu v prípade, že podnikáte dlhšie cesty, benzín sa vám viac oplatí do mestskej premávky. Obrovský je batožinový priestor, predstavuje až 600 litrov a po sklopení operadiel zadných sedadiel naozaj môžete prenášať aj rozmerné produkty. V podstate nie je nevyhnutné mať combi verziu na to, aby ste mohli fungovať v rámci prenosu batožín pri rodinnom spôsobe života. A liftback verzia vyzerá veľmi dobre, ako luxusná limuzína.

Páčilo sa nám, ako sa nastavuje tzv, bystrá klimatizácia. Odpovedáte pritom na otázky, čo chcete urobiť – napr. zohriať nohy, zaistiť jasný výhľad cez čelné okno a pod. Ak nemáte vyhrievaný volant, potom napr. voľba zohriať ruky sa nedá zvoliť.

Bystrá klimatizácia v Škoda Octavia

Bystrá klimatizácia v Škoda Octavia

Väčšina nastavovacích prvkov je už dotyková, otočný prvok je v modernej Octávii skôr výnimkou. Dojazd na plnú nádrž je vyše 900 km. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h je za 10,1 sekundy, Octavia nikdy nebola športové auto a nie je ním ani v štvrtej verzii.

V celkovom hodnotení ide v prípade Škoda Octavia v súčasnosti o auto s jedným z najlepších pomerov Výkon/Cena na našom trhu. Za akceptovateľnú sumu získate auto, ktoré zvonka vyzerá ako limuzína, zmestí sa do nej veľa batožiny a pohodlne odveziete celkovo 5 osôb.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu