Portfólio štvrtej generácie modelu OCTAVIA sa celkom rozrastá. Táto na Slovensku veľmi populárna značka má teraz emotívny vzhľad, vysokú mieru aktívnej a pasívnej bezpečnosti, ponúka mnoho nových asistenčných systémov a moderný infotainment. My sme sa pri našom teste sústredili na športovú verziu OCTAVIA RS iV, ktorý využíva moderný plug-in hybridný pohon. Najpredávanejší model je OCTAVIA COMBI a ten sme v hybridnej verzii otestovali tiež.

Dôvody úspechu modelu OCTAVIA sú jasné – typický veľkorysý priestor, výborný pomer ceny k úžitkovej hodnote, vysoká úroveň bezpečnosti (päťhviezdičkové hodnotenie v teste Euro NCAP). Štvrtá generácia modelu OCTAVIA ponúka mnoho inovatívnych asistenčných systémov, medzi ktoré patrí napríklad asistovaná jazda 2.0 s panoramatickým kamerovým systémom. Ten pomocou štyroch kamier a zobrazenia 360° pohľadu premieta okolie vozidla na obrazovku infotainmentu. Tiež je tu adaptívne vedenie v pruhu, ktoré po novom rozozná aj práce na vozovke alebo miestne dopravné informácie, automaticky upozorňuje na komplikácie v doprave v bezprostrednej blízkosti vozidla, napríklad na kolóny. Premiéru vo vozidle OCTAVIA má nový head-up displej, ktorý zobrazuje dôležité informácie o rýchlosti, údaje z navigácie, informácie o rozpoznaných dopravných značkách alebo aktivovaných asistenčných systémoch priamo na čelnom skle.

ŠKODA OCTAVIA ponúka tri infotainment systémy s displejmi vo veľkosti 8,25 palca a 10 palca, ktoré sú postavené na poslednej generácii modulárnej stavebnice infotainmentu. OCTAVIA je vždy online vďaka zabudovnej eSIM, ktorá umožňuje prístup k novým službám ŠKODA Connect.

OCTAVIA iV a OCTAVIA RS iV: s tlkotom dvoch sŕdc

Vozidlá OCTAVIA iV a OCTAVIA RS iV s plug-in hybridným pohonom ponúkajú lokálne bezemisnú jazdu s dojazdom v čisto elektrickom móde až 60 km v režime WLTP. Po vzore modelu SUPERB iV prichádza nová OCTAVIA ako druhý model značky ŠKODA s plug-in hybridným pohonom, a to v dvoch výkonových variantoch. Model OCTAVIA iV, ktorý je okrem modelu SCOUT dostupný od výbavového stupňa Ambition, ponúka točivý moment 350 Nm a celkový systémový výkon 150 kW (204k).

Športový model OCTAVIA RS iV ponúka točivý moment 400 Nm a celkový systémový výkon 180 kW (245 k). V športovom režime, ktorý poskytuje maximálny systémový výkon, zrýchľuje OCTAVIA RS iV v oboch karosárskych variantoch z 0 na 100 km/h za 7,3 s. Maximálna rýchlosť je 225 km/h.

V pružnom zrýchlení z 80 na 120 km/h dokonca o 2,2 sekundy prekonáva svoj benzínový náprotivok vybavený automatickou prevodovkou DSG. Dynamické jazdné vlastnosti zaisťuje štandardne dodávané progresívne riadenie a špeciálne nastavenie športového podvozku. Obe vozidlá OCTAVIA iV štvrtej generácie sú vybavené šesťstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Volič automatickej prevodovky bol nahradený novým systémom shift-by-wire. Objem batožinového priestoru verzie liftback činí pri oboch vozidlách 450 l, objem batožinového priestoru verzie kombi je 490 l. Vozidlo OCTAVIA RS iV má navyše špeciálne nastavenie športového podvozku. Svetlá výška vozidiel OCTAVIA RS iV i OCTAVIA iV je zhodne143 mm.

Pohon oboch vozidiel OCTAVIA iV zaisťuje kombinácia benzínového motora 1,4 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a elektromotora s výkonom 85 kW. Rozdielny maximálny systémový výkon je daný inak nastaveným softvérovým riadením oboch modelov. Elektromotor pri verzii OCTAVIA iV má rovnaký maximálny výkon 85 kW ako elektromotor modelu SUPERB iV. V prípade vozidla OCTAVIA iV však ide o novú vývojovú verziu. Trojfázový elektromotor s permanentnými magnetmi je integrovaný do šesťstupňovej automatickej prevodovky DSG a od spaľovacieho motora je oddelený spojkou.

Dojazd v čisto elektrickom móde v režime WLTP až 60 km

Oba varianty modelu OCTAVIA iV majú trakčnú vysokonapäťovú lítiovo-iontovú batériu s kapacitou 37 Ah, respektíve 13 kWh, ktorá umožňuje lokálne bezemisnú jazdu s dojazdom v čisto elektrickom móde až 60 km v režime WLTP. Pri našom teste sme toto nemohli overiť, lebo sme nemali naplno nabitú batériu. Podľa našich odhadov tento dojazd leží reálne niekde v okolí 50 km, čo je výborné.

Pri čisto elektrickej jazde do rýchlosti 50 km/h vytvára zvukový generátor E-noise zvuk, ktorý upozorňuje chodcov alebo cyklistov na blížiace sa vozidlo OCTAVIA iV. Toto zariadenie je umiestnené pod pravým predným blatníkom. Emisie CO2 sú približne 30 g/km. Modely tak už spĺňajú požiadavky budúcej normy Euro 6d.

Batériu je možné dobiť doma z bežnej domácej zásuvky alebo pomocou wallboxu. Pomocou 230 V zásuvky trvá dobitie z 0 % na 80 % kapacity batérie 3 hodiny 45 minút. Dobitie z 0 % na 100 % kapacity trvá 5 hodín. Na wallboxe s výkonom 3,6 kW trvá dobitie z 0 % na 80 % 2 h 33 min. Dobitie z 0 % na 100 % kapacity trvá 3 h 33 min. Konektor nabíjania batérie sa nachádza pod krytkou v prednom blatníku na strane vodiča. Okrem trakčnej batérie disponujú oba modely OCTAVIA iV aj 12 V batériou umiestnenou v batožinovom priestore. Táto batéria napája nízkonapäťové palubné systémy.

Elektricky alebo hybridne: výber voľby jazdného režimu

Pomocou voľby jazdného režimu môže vodič v modeloch OCTAVIA iV a OCTAVIA RS iV voliť režimy Eco, Normal, Sport a Individual. Vozidlá vybavené adaptívnym podvozkom DCC ponúkajú aj režim Comfort. Jednotlivé režimy umožňujú nastaviť si jednotlivé parametre, napríklad charakteristiku riadenia, motoru alebo prevodovky. V hornej časti obrazovky je v rámci voľby jazdného režimu Driving Mode Select na displeji infotainmentu možné voliť aj elektrický alebo hybridný mód.

Rýchlosť až 140 km/h v elektrickom móde

Čisto elektrický režim slúži v modeloch OCTAVIA iV a OCTAVIA RS iV pre jazdu výhradne na elektrický pohon. Tento režim je vhodný pre jazdu v meste. V tomto režime vozidlo vždy štartuje, pokiaľ je batéria dostatočne nabitá a pokiaľ je vonkajšia teplota vyššia ako – 10°C. Pri teplotách nižších než -10 °C nie je možné tento režim z technických dôvodov použiť. V čisto elektrickom režime je maximálna možná rýchlosť 140 km/h a maximálny výkon 85 kW.

Automatický hybridný režim s dvoma možnosťami dobíjania batérie

Pri zvolenom hybridnom režime riadiaca jednotka neustále vyhodnocuje jazdnú situáciu. Na základe týchto informácií je pri jazde automaticky spustená spolupráca oboch motorov. Buď pracujú oba motory súčasne a dopĺňajú sa alebo riadiaca jednotka spustí iba spaľovací motor alebo iba elektromotor. Hybridný režim ponúka aj dve možnosti dobíjania batérie spaľovacím motorom počas jazdy alebo rekuperáciou. V režime „Auto“ môže vodič sám navoliť požadovanú úroveň nabitia batérie na displeji infotainmentu. Pokiaľ je aktuálny stav nabitia batérie nižší než požadované nastavenie, je batéria dobíjaná spaľovacím motorom a rekuperáciou brzdnej energie až po dosiahnutie požadovanej hodnoty. Pokiaľ je aktuálny stav nabitia batérie vyšší než požadované nastavenie, dochádza k čerpaniu elektrickej energie až po dosiahnutí tejto hranice. Následne je stav nabitia udržiavaný na tejto hodnote.

V tomto režime prebieha nabíjanie úplne autonómne. O odoberaní alebo dodávaní energie z a do batérie rozhoduje riadiaca jednotka na základe aktuálnej jazdnej situácie. Pri jazde v hybridnom móde je k dispozícii výkon 110 kW (150k). Iba v móde Sport alebo pri úplnom zošliapnutí plynového pedálu („kickdown“) je k dispozícii maximálny výkon 150 kW (204 k) pre verziu OCTAVIA iV a maximálny výkon 180 kW (245 k) pre model RS iV.

Rekuperácia brzdnej energie funguje automaticky alebo ju môžete upravovať

Rekuperácia brzdnej energie výrazne prispieva k zvýšeniu dojazdu elektrifikovaného vozidla, pretože počas jazdy dochádza k dobíjaniu batérie rekuperáciou. Pri automatickej rekuperácii vozidlo automaticky prispôsobí mieru brzdnej sily podľa aktuálnej jazdnej situácie. V ideálnom prípade sa tak okrem rekuperácie energie redukuje používanie bŕzd, a tým aj ich opotrebenie, dochádza aj k úspore paliva, aj k zvýšeniu bezpečnosti jazdy. Vďaka rozpoznávaniu dopravných značiek a aktuálnych informácií, ktoré snímajú kamery aj radarové senzory, môžu vozidlá OCTAVIA iV neustále upravovať optimálnu mieru rekuperácie podľa aktuálnej situácie.

V normálnom režime jazdy (D) je možné prostredníctvom obrazovky infotainmentu okrem automatickej rekuperácie manuálne zvoliť ďalšie dva stupne: veľmi slabú rekuperáciu, pri ktorej vozidlo spomaľuje do úplného zastavenia a ktorá umožňuje aj plachtenie vozidla s vypnutým spaľovacím motorom a silnú rekuperáciu 1,2 m/s², pri ktorej sa získava viac energie. Silnú rekuperáciu je možné vo vozidlách OCTAVIA iV nastaviť aj v režime Sport vo voľbe jazdného režimu alebo zvolením režimu S (Sport) na voliči shift-by-wire v stredovej konzole. K rekuperácii dochádza, pokiaľ nie je batéria nabitá na 100 %.

Asistent hospodárnej jazdy podporuje bezpečnú a úspornú jazdu

Inteligentný asistent hospodárnej jazdy pomáha vodičovi vozidla OCTAVIA iV a OCTAVIA RS iV jazdiť bezpečne a zároveň úsporne. Systém kombinuje eco tipy, ktoré je možné vypnúť a rekuperáciu brzdnej energie. Eco tipy sa zobrazujú vo virtuálnom kokpite už v štandardnej verzii ŠKODA OCTAVIA. Pri spolupráci týchto dvoch systémov vás vozidlo upozorní na blížiaci sa kruhový objazd alebo rýchlostný limit a automaticky prispôsobí mieru rekuperácie tak, aby čo najefektívnejšie spomalil. Vozidlo ŠKODA OCTAVIA RS iV je rovnako ako vozidlo OCTAVIA RS s benzínovým motorom 2,0 TSI/180 kW vybavené ventilovanými kotúčovými brzdami s rozmermi 340 × 30 mm na prednej náprave a ventilovanými kotúčovými brzdami s rozmermi 310 × 22 mm na zadnej náprave.

 

OCTAVIA RS iV: Športové, čierne dizajnové prvky karosérie a interiér v typickom štýle RS

OCTAVIA RS iV ukazuje už na prvý pohľad jasne svoj športový charakter. Maska chladiča, rámčeky aerodynamických prieduchov, difúzor na špecifickom prednom nárazníku, bočný spoiler, difúzor na zadnom nárazníku a lišty okolo bočných okien sú v športovom, čierno lakovanom prevedení. Verzia liftback má čierno lakovaný zadný spoiler, verzia kombi ponúka strešný spoiler vo farbe vozidla. Súčasťou štandardnej výbavy sú Matrix-LED predné svetlomety a čierne lakované osemnásťpalcové kolesá z ľahkej zliatiny.

Na želanie sú ponúkané aj devätnásťpalcové kolesá z ľahkej zliatiny. Pozornosť pútajú brzdové strmene, lakované v červenej farbe, typické pre vozidlo RS. Interiér vozidla OCTAVIA RS iV je v čiernom prevedení. Trojramenný multifunkčný športový volant s logom RS je vybavený páčkami riadenia pre prevodovku DSG. Predné športové sedadlá majú rovnako ako zadné sedadlá logo RS. Sedadlá, kožený volant, lakťové opierky dverí a prístrojová doska potiahnutá materiálom Alcantara majú ozdobné červené alebo šedé prešitie. Športový vzhľad interiéru dopĺňajú dekoračné lišty so špecifickým dizajnom a športovými krytmi pedálov. Veľa chrómovaných prvkov na OCTAVIA RS iV nenájdete.

Ešte pripomeňme, že OCTIAVIA RS iV má aj generovanie zvuku motora do reproduktorov a podľa nášho názoru je tento efekt dosť silný, hlavne pri nízky otáčkach. Naopka, vysokú dynamiku tohjto vozidla si užijete predovšetkým vo vyšších otáčkach motora.

O detailný test oboch vozidiel sme požiadali.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu