Škodovka ide jasným smerom k elektromobilite. ENYAQ iV je žiarivý príklad tohto, že to Škodovka vie a zároveň sa posúva do oblasti prémiových značiek.

Na vyskúšanie sme verziu ENYAQ iV 80 mali verziu za vyše 60 tisíc eur, vybavenú napr. tepelným čerpadlom, super výkonným nabíjaním a v prémiovej verzii First Edition.

Je to SUV s elektrickým pohonom na batérie, ktorý ako prvý využíva modulárnu stavebnicu elektromobility (MEB) koncernu Volkswagen. ŠKODA ENYAQ iV pritom kombinuje pohon zadných alebo všetkých kolies s dojazdom až do 500 kilometrov v cykle WLTP. Miesta je vo vnútri veľa, hlavne na zadných sedadlách. Zase až taký veľký batožinový priestor ako sme boli v prípade Škodovky zvyknutý tu však zase nie je.

Skoda ENAYQ iV80

Skoda ENAYQ iV80

Elektrický pohon

ENYAQ iV má úplne novú koncepciu pohonu. Jej základom je tzv. architektúra skateboardu, pri ktorej je akumulátorová batéria pohonu priestorovo úsporne uložená v podlahe karosérie. Dve kapacity batérie, štyri výkonové stupne od 132 do 225 kW, ako aj pohon zadných alebo všetkých kolies pokrývajú rôzne požiadavky a podmienky využitia. Povolená hmotnosť brzdeného prívesu je do 1 400 kilogramov (stúpanie 8 %), resp. 1 200 kilogramov (stúpanie 12 %).

Skoda ENAYQ iV80

Skoda ENAYQ iV80

Bezpečnosť

K novým asistenčným systémom patrí Asistovaná jazda 2.0 s rozšírenými funkciami, Parkovanie na diaľku a Trénované parkovanie.

Exteriér

Elektrické SUV sa vyznačuje vyváženými proporciami a veľkorysými priestorovými pomermi v kabíne posádky. Vďaka tomu je kabína približne rovnako priestranná ako má ŠKODA KODIAQ, hoci ENYAQ iV má kratšiu karosériu ako ŠKODA OCTAVIA. Markantnú prednú časť definuje veľká maska a svetlomety Matrix-LED.

Na želanie môže prednú časť zvýrazniť osvetlená mriežka Crystal Face s animovanou funkciou osvetlenia Coming/Leaving Home. Zadné skupinové svetlá TOP LED obsahujú dynamické smerové svetlá a tiež majú animovanú funkciu Coming/Leaving Home.

Dizajn je s krátkymi prevismi, dlhým rázvorom a zníženou výškou vozidla.

Interiér

Dizajnéri materiálu ŠKODA navrhli každú časť ako zostavu z prírodných, ekologicky spracovaných a recyklovaných materiálov. Individuálnu konfiguráciu vozidla uľahčuje nová štruktúra ponuky: sú tu tematické pakety a limitný počet samostatných voliteľných prvkov. Tie sa dajú pri objednaní vozidla ľahko a prehľadne objednať.

Konektivita

Centrálny displej s uhlopriečkou až 13 palcov je najväčší z doterajších modelov značky ŠKODA, vďaka systému infotainmentu je ENYAQ iV nepretržite online a ako vodič môžete využívať inteligentné služby. Proces nabíjania batérie, ako aj predklimatizácia vozidla sa dajú pohodlne ovládať na diaľku pomocou aplikácie ŠKODA Connect App v smartfóne.

Simply Clever

K dispozícii sú špecifické prvky Simply Clever pre elektrické vozidlá, ako napríklad čistič nabíjacieho kábla, ochranný kryt na nabíjaciu zásuvku a priehradku na nabíjací kábel pod podlahou batožinového priestoru. Nová stredová konzola, prebiehajúca v dvoch úrovniach, poskytuje veľa odkladacích priestorov, poriadok pod dvojitou podlahou batožinového priestoru zabezpečuje inteligentný organizér. Klasická škrabka na ľad ŠKODA je umiestnená vo vnútri vozidla vo dverách batožinového priestoru.

Nabíjanie

Karta MyŠKODA Powerpass zabezpečí nabíjanie aj na Slovensku. S jedinou kartou umožňuje nabíjanie na väčšine nabíjacích staníc v celej Európskej únii. Okrem toho sa ŠKODA angažuje aj pri výstavbe siete rýchlonabíjacích staníc Ionity v celej Európe. Na individuálne nabíjanie v domácej garáži ponúka ŠKODA nástennú stanicu iV wallbox v dvoch vyhotoveniach. S rýchlonabíjacím káblom sa ŠKODA ENYAQ iV dá nabíjať na verejných rýchlonabíjacích staniciach. Nabíjanie za 11 kW wallbax stanici trvá 6 až 8 hodín, pri rýchlonabíjačke s výkonom 125 kW je nabitie z 10 na 80 % kapacity batérie za 38 minút.

ŠKODA ENYAQ iV – Prehľad technických údajov
Rozmery4 649 × 1 879 × 1 616 mm, rázvor: 2 765 mm
ModelENYAQ 60 iVENYAQ 80 iVENYAQ 80x iVENYAQ RS iV
Pohon4 × 24 × 24 × 44 × 4
Max. výkon132 kW150 kW195 kW225 kW
Max. krútiaci moment310 Nm310 Nm425 Nm460 Nm
Zrýchlenie 0-100 km/h8,7 s8,5 s6,9 s6.2 s
Max. rýchlosť160 km/h160 km/h160 km/h180 km/h
Dojazd (WLTP)390 km510 km460 km460 km

ENYAQ sa začne predávať v roku 2021. Dynamický test tohto auta pripravujeme.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu