Škodovka radikálne vylepšila informačný systém vo svojich vozidlách. Vozidlo prináša svojmu majiteľovi možnosť ovládania vozidla pomocou mobilného telefónu a prehľadne ho informuje pomocou displeja o svojom stave. V nasledovnom článku ukážeme, ako je to detailne.

Škoda Connect

Pre mobilné telefóny Android a iOS si môžete nainštalovať aplikáciu Škoda Connect a odporúčame vám to. S vozidlom si ju pripojíte pomocou VIN čísla vozidla, a to sa dá pomocou fotoaparátu v mobile aj pohodlne nasnímať. Ak chcete mať všetky možnosti a stať sa hlavným používateľom, musíte mať pri párovaní pri sebe oba kľúče od vozidla.

Aplikácia Škoda Connect a možnosť nájdenia vozidla na mape, jeho diaľkové otváranie a zdravotná karta vozidla (Škoda Octavia):

Aplikácia Škoda Connect potom umožňuje nájsť na mape svoje vozidlo, čo je výhodné, ak si presne nepamätáte, kde ste ho zaparkovali v cudzom meste. Hneď máte aj možnosť nechať sa k autu navigovať.

Ďalšia možnosť je nechať auto na diaľku zatrúbiť alebo zablikať. To sa vám oplatí, ak svoje auto hľadáte na preplnenom parkovisku. Na diaľku cez Škoda Connect tiež zistíte, či je auto zatvorené a ako je to s jeho oknami a parkovacími svetlami. Ak si to dohodnete s predajcom, máte aj možnosť auto na diaľku cez internet nechať otvoriť alebo zamknúť.

V Škoda Connect si môžete uložiť svojho obľúbeného servisného partnera a cez aplikáciu si potom dohodnúť termín servisu. Zároveň v aplikácii vidíte aj tzv. Zdravotnú kartu vozidla, kde máte stav tachometra a vidíte tu aj prípadné chyby či problémy vo vozidle.

Ako iste viete, škodovka veľmi výrazne investuje do hybridných a čisto elektrických vozidiel. Aplikácia Škoda Connect pri týchto typoch vozidiel nadobúda ďalší význam – vidíte v nej totiž sieť elektrických nabíjačiek a zároveň máte aj možnosť si nabíjanie vozidla nechať naplánovať. Počas nabíjania zistíte stav nabitia akumulátora a priebežné informácie o dobe nabíjania do jeho plného stavu. Podľa toho si môžete dobre naplánovať váš čas, ktorý môžete využiť napr. na nakupovanie alebo návštevu úradov.

Špeciálnou možnosťou je obmedzenie oblasti pohybu auta alebo jeho maximálnej rýchlosti. Ide o to, že v aplikácii si definujete oblasť, ktorú by nemalo auto pri svojom pohybe opustiť. Rovnako je to aj s definovaním maximálnej rýchlosti vozidla. Ak sa tak stane, dostanete o tom na mobil informáciu. Je to systém, ktorý sa vám vyplatí, ak napr. auto požičiavate rodinnému príslušníkovi a chcete mať istotu, čo sa s autom deje.

Infotainment pri elektrických autách poskytuje aj možnosť plánovania nabíjania (Škoda ENYAQ)

Infotainment pri elektrických autách poskytuje aj možnosť plánovania nabíjania (Škoda ENYAQ)

Nastavovanie vozidla cez displej

Na využitie infotainmentu však vôbec nemusíte mať prepojené vozidlo a mobilný telefón a stále môžete využívať možnosti na správu vozidla. Priamo na displeji v aute vidíte napr. spotrebu od štartu, od natankovania alebo za dlhší čas. Rovnako tak zistíte prejdenú vzdialenosť alebo dobu jazdy.

Veľmi efektne je tu vyhotovený spôsob nastavovania vozidla. Už to nie je nekonečné menu, kde určite nenájdete to, čo práve hľadáte. Už je to pekná animovaná podoba auta, ktorá v grafickej podobe ukazuje, čo sa bude meniť. Takto rýchlo nastavíte vonkajšie osvetlenie, zrkadlá, overíte si stav pneumatík, ale aj vyberiete vhodné vnútorné osvetlenie či head-up displej (ten sa u Škodovky už začína čoraz častejšie objavovať). Garantujeme vám, že toto je najrýchlejší spôsob, ako nastaviť vami zvolenú funkciu. A bude vás to aj baviť.

Nastavenie vnútorného osvetlenia (Škoda ENYAQ)

Nastavenie exteriéru vozidla pomocou jeho animovanej podoby (Škoda ENYAQ)

Apple CarPlay a Android Auto

Na použitie týchto systémov je v tomto prípade potrebný kábel. Škodovka používa vo svojich vozidlách už len USB-C porty, teda s modernými telefónom nemáte problém a pripojiť sa môžete napr. s káblom od nabíjačky. Pre staršie telefóny Škodovka predáva adaptér USB-A na USB-C a takto si vlastne pripojíte akýkoľvek telefón.

My sme úspešne vyskúšali Android Auto a dosiahli takto možnosť prehrávania podcastov, hudby zo serverov ako Deezer alebo Spotify a tiež je tu prepojenie na váš Google kalendár. Na navigáciu využijete nie zabudovaný systém vo vozidle, ale obľúbenú aplikáciu ako je Waze alebo Google Mapy.

Android Auto na displeji Škoda Octavia

Android Auto na displeji Škoda Octavia

Využiť sa dá aj systém MirrorLink, keď sa na displeji automobilu zobrazia ikony kompatibilných mobilných aplikácií z vášho telefónu. Toto je napr. spôsob ako použiť cez displej automobilu na navigáciu napr. populárny Sygic.

Budúcnosť je v individuálnych ponukách

Pri vybraných modeloch značky ŠKODA budete na základe aktuálnej polohy do svojho vozidla dostávať cez infotainment ponuky šité na mieru, a to od partnerských spoločností. Príkladom sú čerpacie stanice alebo autoumyvárne. Táto služba sa práve spúšťa v Českej republike a dostane sa aj na Slovensko.

Ak potom vaša trasa povedie okolo supermarketu zapojeného do partnerského programu, dostanete do vozidla upozornenie na špeciálne ponuky. Môžete sa spontánne rozhodnúť, či urobiť nákup. Takto vybavený infotainment v prípade potreby doplnenia paliva zobrazí najbližšie partnerské čerpacie stanice a tu práve dostupné výhodné ponuky a zľavy.

Za týmto všetkým je aplikácia Marketplace a jej ponuka sa objaví na hlavnom displeji vozidla. Ako vodič ju môžete prijať dotykom prsta. Palubná navigácia následne vypočíta najlepšiu trasu na miesto, kde je ponuka k dispozícii. Medzitým na mobil dostanete e-mail s čiarovým alebo QR kódom. Ten naskenujete pri platení, čím si uplatníte príslušnú ponuku či zľavu. Aktuálnym príkladom partnera je sieť čerpacích staníc OMV a autoumývačka Express. Časom pribudnú aj hotely a reštaurácie.

Aplikácia Marketplace na čerpacej stanici OMV (Škoda KODIAQ)

Aplikácia Marketplace na čerpacej stanici OMV (Škoda KODIAQ)

Aplikácia Marketplace pritom analyzuje vaše návyky, trasy a každodenný rytmus a na základe toho sa pre vás budú pripravovať ponuky šité na mieru. Fáza učenia trvá asi tri týždne a dovtedy sa vám budú poskytovať všeobecné ponuky určené pre všetkých.

Vyhodnotenie

Škodovka vo svojich vozidlách poskytuje výborný informačný a zábavný systém. Odporúčame vám pripojiť si aplikáciu Škoda Connect, lebo získate viaceré výhody a minimálne prehľad o vozidle aj na diaľku. Pripravované ponuky od partnerov na mieru prinášajú pre vás výhodu v individualizácii. Nie je to reklamný systém, ale skutočný pomocník.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu