ŠKODA, ENYAQ iV je už k dispozícii aj pre slovenských zákazníkov priamo v showroomoch autorizovaných predajcov. Záujemcovia si tak môžu nový ENYAQ iV pozrieť naživo, absolvovať testovaciu jazdu či oboznámiť sa s možnosťami nabíjania.

Od prvého dňa spustenia predpredaja je o ENYAQ iV veľký záujem. Súčasťou balíčka môže byť pri kúpe vozidla aj Wallbox, domáca nabíjacia stanica, ktorou ŠKODA pokračuje v budovaní ekosystému pre fanúšikov čiastočne elektrifikovaných či plne elektrických modelov. Taktiež praktická POWERPASS karta, ktorá prináša slobodu a flexibilitu v nabíjaní v celej Európe. Pre ENAYQ je táto karta bez mesačného poplatku na prvých 12 mesiacov.

Nabíjačka Škoda.

Nabíjačka Škoda. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Základné prevedenie ENYAQ iV 50 štartuje už na cene 34 590 eur s výkonom 109 kW a 51 kWh batériou. V ponuke možno nájsť tiež ENYAQ iV 60 s výkonom 132 kW a batériou s kapacitou 58 kWh. Vrcholom ponuky je ENYAQ 80 iV, ktorý má elektromotor s výkonom 150 kW a kapacitu batérie 77 kWh. Tento plne elektrický model s krátkym nabíjacím časom ponúka aj napriek kompaktným vonkajším rozmerom veľa priestoru pre cestujúcich a batožinu. Vozidlo má úplne nový interiér a najmodernejšie možnosti konektivity a infotainmentu v kombinácii so Simply Clever prvkami.

Nabíjacie balíčky

Okrem samotného auta Škoda prichádza aj s troma balíčkami, ktoré riešia nabíjanie doma.

Nabíjanie Škoda Enyaq.

Nabíjanie Škoda Enyaq. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Základný balíček S, ktorého cena je 136 € s DPH, je zostavený pre takého zákazníka, ktorý neplánuje obstaranie nástennej nabíjačky ŠKODA iV, tzv. wallboxu, ale postačí mu univerzálny nabíjací kábel. Aj pre nabíjanie káblom však potrebuje skontrolovať istič a elektrickú infraštruktúru. Preto je v rámci balíka pred dodaním vozidla zabezpečená kontrola v sídle firmy či mieste bydliska, tzv. Home_Check, vrátane vypracovania príslušnej dokumentácie. K ľahkému nabíjaniu vozidla poslúži šikovná mobilná aplikácia spolu s nabíjacou kartou Powerpass. S jednou kartou môžete nabíjať na viac ako 200 000 dobíjacích staniciach. Súčasťou siete sú ako bežné nabíjacie stanice, tak i rýchle nabíjačky vrátane siete IONITY. Platbu v danú chvíľu zákazník nerieši, raz mesačne mu príde súhrnné vyúčtovanie za všetky jeho dobíjania v uplynulom mesiaci. Aplikácia Powerpass je dostupná na stiahnutie do mobilného zariadenia s operačným systémom Android a iOS.

Prostredný balíček M k obsahu základného balíčka S pridáva domácu nástennú nabíjačku ŠKODA iV (tzv. Wallbox). Tá môže byť dodaná vo variantoch Connect (Wi-Fi a LAN pripojenie k internetu prepojené s mobilnou aplikáciou a autorizácia pomocou čipovej karty RFID s možnosťou využitia viacerých používateľov) alebo Connect + (navyše LTE modul a certifikovaný elektromer so zobrazením spotreby elektriny v mobilnej aplikácii). Súčasťou tohto balíka je tiež odborná inštalácia wallboxu ŠKODA iV na adrese zákazníka. Cena balíčka M štartuje na 368 € s DPH, je k nej nutné ešte pripočítať cenu zvoleného wallboxu ŠKODA iV a ďalších zariadení či náklady spojené s dodatočným budovaním elektroinštalácie podľa vašej objednávky.

Najrozsiahlejší balíček L je určený najnáročnejším zákazníkom so záujmom o komplexné riešenie energetickej sebestačnosti domu, samosprávam alebo veľkým fleetovým klientom, ktorí majú vo svojom vozovom parku desiatky až stovky elektrifikovaných vozidiel ŠKODA. Takýto zákazník pravdepodobne má zámer vybudovať systém nabíjačiek, vlastnú fotovoltaickú elektráreň a batériové úložiska. Architektúra balíčka L je preto založená na energetickom úložisku, ktoré zhromažďuje energiu pre dobu, kedy bude potrebné jej efektívne využitie. Cez noc sa nabíja lacnejším prúdom a následne cez deň sa takto naakumulovaná energia používa na vykrytie odberu v špičkách. Tento balík zahŕňa aj pomoc s návrhom fotovoltaickej elektrárne pre akumuláciu zelenej energie a poradenstvo v oblasti dotačných stimulov zo štrukturálnych fondov EÚ. V závislosti od rozsahu objednaných služieb je cena balíčka L individuálna a závisí od zadania a navrhnutého riešenia požiadaviek zákazníka.

Služba PowerPass

Prostredníctvom služby POWERPASS môžete využívať 800 dobíjacích staníc na Slovensku a celkovo viac ako 200 000 dobíjacích staníc vo väčšine európskych krajín. Medzi podporovanými stanicami budú na Slovensku nabíjacie stanice spoločností ZSE či Green Way. K dispozícii bude aj rýchlonabíjacia sieť IONITY. Dobíjať sa dá úplne jednoducho pomocou jedinej RFID karty alebo aplikácie POWERPASS v smartfóne. Pre tých, ktorí si kúpia novinku ŠKODA ENYAQ iV, navyše existuje špeciálna štartovacia ponuka: prvý rok získajú platené tarifné modely za zvýhodnených podmienok. Pri modeloch ENYAQ iV s rýchlym DC nabíjaním sú pre vás počas prvých 12 mesiacov od aktivácie služby pripravené mimoriadne výhodne sadzby POWERPASS, s nulovým mesačným paušálom.

Karta PowerPass a príslušná mobilná aplikácia.

Karta PowerPass a príslušná mobilná aplikácia. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

POWERPASS umožní pomocou jedinej RFID karty alebo prostredníctvom aplikácie POWERPASS v smartfóne pohodlné a nekomplikované dobíjanie po celej Európe. Okrem verejných rýchlonabíjacích staníc celoeurópskej siete IONITY je súčasťou systému aj množstvo ďalších verejných dobíjacích miest ostatných prevádzkovateľov. Na Slovensku ide predovšetkým o siete energetických spoločností a postupne budú pribúdať aj ďalšie nabíjacie body.

Tri tarifné modely a mesačné vyúčtovanie

POWERPASS bude k dispozícii s tromi tarifnými úrovňami pre všetky PHEV a BEV modely ŠKODA iV, a to s ohľadom na spôsob využívania elektrifikovaných modelov. V základnom tarife Charge Free neplatíte mesačný poplatok. Pri dobíjaní na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY platí 0,79 eur za kWh, pri dobíjaní striedavým prúdom (AC) je cena 0,49 eur / kWh a pri dobíjaní jednosmerným prúdom (DC) 0,79 eur / kWh. V tarife Simply Charge bude základný mesačný poplatok vo výške 17,59 eur. Na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY bude potom dobíjanie stáť 0,50 eur za kWh. Na ostatných verejných dobíjacích miestach sa bude pri dobíjaní striedavým prúdom (AC) platiť 0,29 eur / kWh a pri dobíjaní jednosmerným prúdom (DC) 0,49 eur / kWh. Základný poplatok v tarife Charge Faster bude 22,59 eur mesačne, pritom sa náklady spojené s dobíjaním znížia na 0,30 eur / kWh v sieti IONITY na 0,19 eur / kWh (AC) a 0,39 eur / kWh (DC) na dobíjacích staniciach ostatných poskytovateľov. Vyúčtovanie prebehne pohodlne raz za mesiac.

Poplatky za používanie karty PowerPass.

Poplatky za používanie karty PowerPass. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Zákazníci, ktorí siahnu po novom modeli ŠKODA ENYAQ iV, získajú v prvom roku od aktivácie služby maximálne zvýhodnené podmienky. Majitelia modelov ENYAQ iV vybavených na želanie vyšším nabíjacím výkonom batérie (balík rýchle DC nabíjanie) získajú v rámci služby POWERPASS na prvých 12 mesiacov od aktivácie služby tarifu Charge Faster bez základného poplatku, tzn. 0 eur mesačne pri najvýhodnejších cenách (AC = 0,19 eur / kWh, DC = 0,39 eur / kWh, Ionity = 0,30 eur / kWh). Pre zákazníkov vozidla ENYAQ iV bez rýchlejšieho nabíjania budú k dispozícii všetky tri vyššie spomínané tarify s rovnakými nabíjacími sadzbami, avšak zo zvýhodnenými mesačnými poplatkami. Charge Free bude ponúkaný bez mesačného poplatku, za tarifu Simply Charge zaplatia zákazníci 4,99 eur mesačne a Charge Faster vyjde na 9,99 eur mesačne. Doba viazanosti služby u všetkých tarifných variantov bude vždy predstavovať dvanásť mesiacov. Všetky uvedené ceny sú vrátane DPH.

Ideálne nabíjanie elektromobilu je doma s wallboxom.

Ideálne nabíjanie elektromobilu je doma s wallboxom. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Aktivácia karty prostredníctvom aplikácie POWERPASS

Karta RFID, pomocou ktorej sa majiteľ elektrifikovaného automobilu značky ŠKODA bude môcť na dobíjacej stanici preukazovať bezkontaktne aj bez použitia smartfónu, bude zákazníkovi zaslaná bezplatne. Je k tomu potrebná predchádzajúca inštalácia aplikácie POWERPASS, prostredníctvom ktorej sa karta objedná a jednorazovo prepojí. Vďaka tejto aplikácii si bude následne možné kedykoľvek nechať zobraziť aktivovaný tarifný program, aktuálne ceny elektriny, registrované karty a doteraz realizované procesy dobíjania. Aplikácia bude navyše tiež vedieť spárovať komunikáciu s wallboxom ŠKODA iV Connect alebo Connect +. Takto si zákazník jednoducho pod jedným účtom vytvorí vlastné ekosystém-správy nabíjania doma aj na dobíjacích staniciach tretích strán.

Viac informácií o programe POWERPASS je možné nájsť na webe https://webapps.skoda-auto.sk/ostatne/powerpass/.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu