Novým modelom ENYAQ iV robí  značka ŠKODA ďalší krok pri implementácii stratégie elektrickej mobility.

SUV s elektrickým pohonom na batérie využíva ako prvý sériový model českej automobilky modulárnu stavebnicu elektromobility (MEB) koncernu Volkswagen. ŠKODA ENYAQ iV pritom kombinuje pohon zadných alebo všetkých kolies s dojazdom až do 510 kilometrov v cykle WLTP a veľkorysými priestorovými pomermi, typickými pre značku. Súčasne značka ŠKODA ďalej vyvíja svoje emocionálne výrazové prostriedky dizajnu – v tomto zmysle nové SUV prináša úplne novú koncepciu interiéru namiesto klasických línií vybavenia a s kompletne novo koncipovanou štruktúrou modelovej ponuky. Osobitnú lahôdku predstavuje exkluzívna, na 1 895 exemplárov limitovaná séria ENYAQ iV Founders Edition, ktorá v jubilejnom roku pripomína úspešnú 125-ročnú históriu značky.

Okamžite po svetovej premiére nového modelu ŠKODA ENYAQ iV budú mať záujemcovia možnosť v mnohých štátoch si rezervovať základnú i ďalšie verzie modelu, ako aj exkluzívnu a zvlášť bohato vybavenú limitovanú sériu Founders Edition. Tá je limitovaná na 1 895 vozidiel a pripomína úspešnú históriu značky, ktorú založili pred 125 rokmi Václav Laurin a Václav Klement. Vozidlá Founders Edition sú vybavené na multifunkčnom koženom volante plaketou s číslom exempláru, vyrobenou českou manufaktúrou na výrobu kryštálu Preciosa. Vozidlá majú byť dodané zákazníkom v roku 2021.

Founders Edition s osvetlenou mriežkou masky a 21-palcovými diskami z ľahkej zliatiny

Nová maska Crystal Face s nápadnou osvetlenou mriežkou je pri modeloch  Founders Edition a ENYAQ RS iV prvkom sériového vybavenia, pri modeloch ENYAQ 80 iV a ENYAQ 80x iV sa dá objednať za príplatok. Prednú masku s kryštálovým vzhľadom osvetľuje 130 diód LED – tento dizajnový prvok je známy už zo štúdie ŠKODA VISION iV. Model Founders Edition je k dispozícii s dvoma kombináciami motora a batérie a v dvoch farbách. Okrem toho má  21-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny, športové nárazníky, ako aj interiér ecoSuite s ekologicky vypracovanou kožou.

Nová ŠKODA ENYAQ iV

  • Elektrický pohon: ENYAQ iV má úplne novú koncepciu pohonu a využíva možnosti modulárnej stavebnice elektromobility (MEB) koncernu Volkswagen. Jej základom je tzv. architektúra skateboardu, pri ktorej je akumulátorová batéria pohonu priestorovo úsporne uložená v podlahe karosérie. Dve kapacity batérie, štyri výkonové stupne od 132 do 225 kW, ako aj pohon zadných alebo všetkých kolies pokrývajú rozmanité požiadavky a podmienky využitia. S krátkym časom nabíjania a dojazdom do 510 kilometrov* v cykle WLTP je ENYAQ iV optimálnym spoločníkom na každý deň, povolená hmotnosť brzdeného prívesu je do 1 400 kilogramov (stúpanie 8 %), resp. 1 200 kilogramov (stúpanie 12 %).

  • Bezpečnosť: K novým asistenčným systémom patrí Asistovaná jazda 2.0 s rozšírenými funkciami, Parkovanie na diaľku a Trénované parkovanie.
  • Exteriér: Dizajn modelu ENYAQ iV je emocionálny, energický a dynamický. Elektrické SUV sa vyznačuje vyváženými proporciami a nanajvýš veľkorysými priestorovými pomermi v kabíne posádky. Vďaka tomu je kabína približne rovnako priestranná ako má ŠKODA KODIAQ, hoci ENYAQ iV má kratšiu karosériu ako ŠKODA OCTAVIA. Markantnú prednú časť definuje veľká maska  ŠKODA a svetlomety Matrix-LED. Na želanie môže prednú časť zvýrazniť osvetlená mriežka Crystal Face s animovanou funkciou osvetlenia Coming/Leaving Home. Zadné skupinové svetlá TOP LED obsahujú dynamické smerové svetlá a tiež majú animovanú funkciu Coming/Leaving Home.

  • Interiér: Namiesto klasických línií vybavenia interiér definujú nové dizajnové komplety, ktoré vytvárajú nové meradlá v oblasti stvárnenia interiéru. Dizajnéri materiálu ŠKODA navrhli každú ako vkusnú zostavu z prírodných, ekologicky spracovaných a recyklovaných materiálov. Individuálnu konfiguráciu vozidla uľahčuje nová štruktúra ponuky: tematické pakety a malý počet samostatných voliteľných prvkov sú prehľadné a dajú sa nakonfigurovať niekoľkými krokmi.
  • Konektivita: Centrálny displej s uhlopriečkou 33 cm (13 palcov) je najväčší z doterajších modelov značky ŠKODA, vďaka novému systému infotainmentu je ENYAQ iV nepretržite online a vodič môže využívať inteligentné služby. Proces nabíjania batérie, ako aj predklimatizácia vozidla sa dajú pohodlne ovládať na diaľku pomocou aplikácie ŠKODA Connect App v smartfóne
  • Simply Clever: Značka ŠKODA vyvinula špecifické prvky Simply Clever pre elektrické vozidlá, ako napríklad čistič nabíjacieho kábla, ochranný kryt na nabíjaciu zásuvku a priehradku na nabíjací kábel pod podlahou batožinového priestoru. Nová stredová konzola, prebiehajúca v dvoch úrovniach, poskytuje veľa odkladacích priestorov, poriadok pod dvojitou podlahou batožinového priestoru zabezpečuje inteligentný organizér. Klasická škrabka na ľad ŠKODA je umiestnená vo vnútri vozidla vo dverách batožinového priestoru.

  • Nabíjanie: Karta MyŠKODA Powerpass zabezpečuje bezproblémové a jednoduché nabíjanie. S jedinou kartou umožňuje nabíjanie na väčšine nabíjacích staníc v Európskej únii. Okrem toho sa značka ŠKODA angažuje aj pri výstavbe siete rýchlonabíjacích staníc Ionity v celej Európe. Na individuálne nabíjanie v domácej garáži ponúka ŠKODA nástennú stanicu iV wallbox v dvoch vyhotoveniach. S rýchlonabíjacím káblom sa ŠKODA ENYAQ iV dá nabíjať na verejných rýchlonabíjacích staniciach.

ŠKODA ENYAQ iV – Prehľad technických údajov*
Rozmery4 649 x 1 879 x 1 616 mm, rázvor: 2 765 mm
ModelENYAQ 60 iVENYAQ 80 iVENYAQ 80x iVENYAQ RS iV
Pohon4 x 24 x 24 x 44×4
Max. výkon132 kW150 kW195 kW225 kW
Max. krútiaci moment310 Nm310 Nm425 Nm460 Nm
Zrýchlenie 0-100 km/h8,7 s8,5 s6,9 s6.2 s
Max. rýchlosť160 km/h160 km/h160 km/h180 km/h
Dojazd (WLTP)390 km510 km460 km460 km

Po svetovej premiére v Prahe sa nový model ŠKODA ENYAQ iV postaví do žiary reflektorov tiež zajtra na Tour de France: riaditeľ pretekov Christian Prudhomme využije prvý model značky ŠKODA, postavený na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB), ako riaditeľské vozidlo na 183 kilometrov dlhej etape vedúcej z Gap do Privas. V nasledujúcich týždňoch povedie nová elektrická vlajková loď značky ŠKODA cyklistov ešte v ďalších dvoch etapách a umožní tak svojou širokou špeciálnou výbavou bezproblémovú koordináciu pretekov.

Značky:

Nechajte nám správu