Nový model ŠKODA FABIA sme boli pozrieť v RDM garáži na statickej prezentácii. Tento model sa pripravuje na predaj pre zákazníkov v septembri a je jasné, že zmení pomery na automobilovo trhu.

Nová ŠKODA FABIA vyzerá veľmi dobre, má technologickú výbavu z vyšších modelov a čo je podstatné, vo vnútri je dostatok priestoru pre posádku ale aj pre batožinu. Stále je to obľúbený hatchback, teraz už v štvrtej generácii a ide o všestranný model, ktorý nadväzuje na tradíciu predchádzajúcich modelov. Tým sa na Slovensku veľmi darilo, keďže FABIA presne odpovedá tomu, čo chcú obyvatelia našej krajiny. Má dynamický vzhľad a je postavená na novej platforme MQB-A0. To je v prípade FABIA vôbec po prvý krát.

Škoda FABIA 4. generácia.

Škoda FABIA 4. generácia. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Je väčšia a priestrannejšia

Preto aj nová FABIA narástla do dĺžky a šírky. Posádka tak nájde vo vnútri oveľa viac priestoru pre seba. Kufor narástol oproti predchádzajúcej generácii o celých 50 litrov a aktuálne je to 380 litrov, čo je v tejto triede špička. Po sklopení zadných sedadiel je k dispozícii až 1 190 litrov priestoru. Aj preto je FABIA univerzálnym auto pre rodinu.

Úctyhodný batožinový priestor na Škoda FABIA

Úctyhodný batožinový priestor na Škoda FABIA., Zdroj: Ondrej MAcko/TOUCHIT.sk

Z hľadiska aerodynamického je to auto s najmenším odporom spomedzi všetkých modelov FABIA, jej rázvor je dlhší než mala prvá generácia modelu Octavia.

Cena poteší

Príjemná je štartovacia cena a to 11 760 eur. Ide o výbavu Active s motorom 1,0 MPI 48 kW (65 k) a päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Už v základe je tu oveľa bohatšia výbava oproti svojmu predchodcovi. Nájdete tu všetky asistenčné systémy, ktoré dopĺňa nadštandardná záruka (5 rokov alebo 100 000 km). Už v základe je Full LED svietenie vpredu i vzadu. Do výbavy tiež pribudol aj vyhrievaný volant, ako aj vyhrievané čelné sklo či napríklad ambientné osvetlenie interiéru. Nová FABIA tiež dostala modernizovaný infotainment systém s bohatou konektivitou. S autom môžete komunikovať na diaľku pomocou mobilnej aplikácie, k dispozícii je neustále online pripojenie či možnosť dovybaviť a to Virtuálnym kokpitom. Z vyšších modelov si FABIA prebrala rôzne Simply Clever.

Škoda FABIA a miesto pre vodiča.

Škoda FABIA a miesto pre vodiča. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Bohatá bezpečnostná výbava už v základe

V základnej výbave sa nachádza napríklad FRONT ASSIST, teda asistent núdzového brzdenia s ochranou chodcov, LANE ASSIST (asistent udržiavania v jazdných pruhoch), asistent rozpoznania únavy, LED denné svietenie, svetelný senzor, obmedzovač rýchlosti, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, rádio SWING s 6,5-palcovým farebným displejom, dvojica USB-C konektorov, Bluetooth, štvorica reproduktorov či napríklad nový dvojramenný volant.

Interiér s bohatou technologickou výbavou.

Interiér s bohatou technologickou výbavou. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Na Slovensku chceme viac

Slováci si však vyberajú obyčajne vyššiu výbavovú verziu. Doposiaľ najobľúbenejší a najpredávanejší výbavový stupeň Ambition teraz prichádza s cenou od 12 560 eur. Do výbavy pridáva asistent rozjazdu do kopca, elektrické ovládanie okien vpredu i vzadu, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, funkciu SmartLink, manuálnu klimatizáciu s peľovým filtrom, ďalšie dva reproduktory vzadu, dáždnik vo výplni dverí vodiča či chrómované ovládače prívodu vzduchu a rámčeky prívodu vzduchu v interiéri.

Infotainment ako z vyššieho modelu.

Infotainment ako z vyššieho modelu. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Najvyššia výbava Style začína na cene od 14 760 eur pre motor 1,0 MPI, 59 kW. Do výbavy ďalej pridáva 16-palcové disky z ľahkej zliatiny PROXIMA AERO, svetelný a dažďový senzor, predné hmlové svetlomety, vyhrievaný multifunkčný volant, dvojzónovú automatickú klimatizáciu, ambientné LED osvetlenie interiéru, 8“ rádio BOLERO, parkovacie senzory vzadu, lakťovú opierku s odkladacou schránkou JUMBO BOX s výduchmi ventilácie aj pre pasažierov vzadu či vyhrievané predné sedadlá s tryskami ostrekovačov čelného skla. Ďalej sú tu chrómované podokenné lišty alebo vkladané tkané koberce vpredu i vzadu.

ŠKODA chystá aj športovo ladenú verziu Monte Carlo, ktorá príde už počas budúceho roka. Jednotlivé výbavové verzie si ešte môžete dovybaviť akčnými paketami za zvýhodnené ceny.

Motorizácie

Z hľadiska motorizácie si môžete vybrať z dvojice motorov 1,0 MPI s výkonom 48 kW (65 k) alebo 59 kW (80 k). Tieto sú k dispozícii s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Výkonnejší turbobenzínový motor 1,0 TSI je v ponuke v troch variantoch. Základný má 70 kW (95 k) a ponúka sa s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. V prípade, že si vyberiete variant s 81 kW, máte na výber medzi šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG.

V tomto prípade ide o motor 1.0 TSI 70 kW.

V tomto prípade ide o motor 1.0 TSI 70 kW. Zdroj: Ondrej Macko/TOUCHIT.sk

Farby

Z hľadiska farieb bude na Slovensku 8 farieb, auto, ktoré sme mali k dispozícii bolo dvojfarebné. Telo bolo vo farbe Phoenix Orange a strecha vo farbe Grafit Grey. Pribudne aj panoramatické strešné okno.

Model ŠKODA FABIA je už teraz možné konfigurovať a objednávať na www.skoda-auto.sk alebo priamo v sieti autorizovaných predajcov značky ŠKODA.

Fotogaléria

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Nechajte nám správu