Ak hľadáte kvalitný, odolný a skutočne multifunkčný nástroj na každodenné používanie, pričom si potrpíte na overenom výrobcovi a prepracovanom dizajne, tak tento kus železa vám môžem odporučiť bez akéhokoľvek váhania (..aj o polnoci).

Americká spoločnosť Leatherman (ďalej „LM“) je už viac ako tri desiatky rokov svetovým lídrom vo vývoji a výrobe multifunkčných nástrojov, pričom na každý nástroj poskytuje až 25 ročnú záruku. Takto dlhú záruku si môžete dovoliť dať iba vtedy, ak viete, že vaše nástroje niečo vydržia, a to v akýchkoľvek rukách a v akomkoľvek prostredí.

Leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
Leatherman Free P4

Osobne som veľkým fanúšikom tejto značky a dennodenne používam model Wave Plus, no posledný mesiac som mal vo vrecku výhrade model Free P4, ktorý som si doslova zamiloval. Prečo je to tak sa dozviete o pár riadkov nižšie. V prvom rade by som pripomenul, že Wave Plus je už roky bestsellerom tejto značky a ja nemám pochyby o tom, že úplným právom. Je to kompaktná dielňa na každý deň vo vašom vrecku. Čokoľvek vás počas dňa postretne, s tým vám Wave Plus pomôže – od rezania, skrutkovania, pílenia, jemného obrusovania, cez páčenie až po otváranie konzerv a pod.

„Občas si treba pripomenúť, že žiadny nástroj na svete nie je nezničiteľný ani 100% dokonalý a teda myslieť na to, resp. nepoužívať multitool bezhlavo ako náhradu za jednočinné náradie, ako sú veľké kliešte, skrutkovače alebo kladivo. Z druhej strany však viem, multitool od LM vydrží často viac, ako si používateľ dokáže predstaviť.“

leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
leatherman Free P4

Vyše roka som nosil tento model ako primárne EDC (Every Day Carry), takže si trúfam dodať, že ide o jeden z najlepších LM na trhu. Samozrejme, ešte tu máme aj veľkú a masívnu dielňu v podobe modelu Surge, no ten je z kategórie ťažkých váh, takže nie je na dennodenné nosenie vo vrecku až tak ideálny, no ak ho máte v aute/motorke alebo ako súčasť príručného batohu, tak verte, že ste pripravení na množstvo úloh.

Hlavnou hviezdou článku je Leatherman Free P4 a ja vám objasním, prečo je to výborný nástroj (takmer) pre každého.

Tento model vyvolával spočiatku rôzne otázniky, či bude tak dobrý, odolný a hlavne funkčný ako zaužívaná klasika (bolo to hlavne z dôvodu novej konštrukcie). Všetky tieto a mnohé iné otázniky sa zamietli pod stôl hneď ako sa dostal k prvým zákazníkom, ktorý ho začali intenzívne drať. Model Free P4, ako už z názvu vypovedá, je konštruovaný tak, aby bol skutočne voľný, resp. jednoducho ovládateľný jednou rukou, a to kompletne, od noža až po otvárač na sardinky v oleji. Celý modelový rad LM Free je špecifický hlavne tým, že ide o tzv. jednoručné nástroje. Všetky elementy viete relatívne pohodlne otvoriť jednou rukou, a to aj v rukaviciach.

leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
Leatherman Free P4: Trojica, ktorá spríjemňuje cestovanie

To má svoje nesporné benefity, lebo ak jednou rukou niečo pridržiavate a nemôžete to z nejakého dôvodu pustiť (takých okolností sa v živote aktívnych a zručných ľudí nájde množstvo), pričom potrebujete vhodný nástroj na dokončenie danej práce, tak jednoducho siahnete do vrecka po P4, otvoríte potrebný nástroj a robotu dokončíte. Samozrejme, nie je to iba o tom, nakoľko jednoručné ovládanie oceníte takmer vždy a pri akejkoľvek činnosti.

Konštrukčne je P4 vyriešený veľmi dobre, či už z pohľadu otvárania kombinovaných klieští, ktoré sú synonymom týchto legendárnych nástrojov alebo z pohľadu jednoduchej a pritom veľmi účinnej a ľahko ovládateľnej poistky nástrojov – každý jeden nástroj je istený, takže sa vám počas práce nestane, že by sa zatvoril a vy sa zraníte, prípadne niečo pokazíte. Výrobca sa musel s jednoručným ovládaním celej konštrukcie popasovať tak, aby to fungovalo dlhodobo a pritom sa zásadne neubralo na odolnosti. To sa z môjho pohľadu podarilo výborne – uloženie kombinovaných klieští na dvoch vetvách s nástrojmi je voľné , čo môže navodzovať pocit nedôvery z pohľadu húževnatosti, no niet sa čoho obávať.

 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš

Voľnejšie uloženie je kvôli tomu, aby ste dostali tento nástroj do stavu pripravenosti jednou rukou veľmi rýchlo, pohodlne a bezpečne. Posledným krokom pred uvedením kombinovaných klieští do stavu pripravenosti je pretlačenie oboch vetiev s nástrojmi cez poistku, resp. aretáciu, ktorá ich počas práce drží na svojom mieste. Rovnako to platí aj keď ich idete zložiť – vetvy s nástrojmi treba troškou sily pretlačiť cez poistku a následne jednoducho zložiť k sebe. V pohotovostnom režime sú obe vetvy ku sebe priťahované magnetickou poistkou, aby sa vo vrecku a pod. samovoľne neotvárali. Skvelo vyriešená konštrukcia, ktorá by sa dala rozobrať do ešte väčších podrobností, no tým vás zaťažovať nebudem, lebo to najdôležitejšie je prax!

Avšak, ešte sa musím pozastaviť pri dizajne, pričom musím uznať, že LM Free P4 alebo jeho odľahčená verzia Free P2 patria medzi najelegantnejšie nástroje tejto značky. Ak ho budete nosiť vo vrecku každý deň, tak vám bude nielen pomáhať, ale aj robiť radosť zakaždým, keď ho vezmete do rúk. Materiálové prevedenie je klasikou – konštrukcia a dodatkové nástroje z kvalitnej nerezovej ocele a klasická i zubatá čepeľ z ocele s vyšším obsahom uhlíka (420HC), ktorá je jednoduchá na údržbu i prebrusovanie, pričom je dostatočne húževnatá a veľmi slušne drží ostrie. Tento nôž používam denne, pričom som ho ešte nemusel zásadne prebrusovať, iba udržiavam ostrie na koži s brúsnou pastou.

leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
Leatherman Free P4

Aké nástroje ponúka Leatherman Free P4?

Absolútnym základom sú kombinované kliešte s troma sekciami. V najužšej časti majú kliešte rovnú plochu s nízkoprofilovým gripom určenú na jemnejšie práce, nasleduje široká sekcia s výrazným gripom na ťažšie práce, ako napr. uťahovanie skrutiek/matíc atď. a koniec patrí vymeniteľným čeľustiam určeným na strihanie drôtu a iných húževnatých materiálov.

Z druhej, resp. vnútornej strany klieští je vybratie na lisovanie elektrikárskych konektorov a spojov. Hlavná vetva obsahuje čepeľ s hladkým ostrím, veľký plochý skrutkovač kombinovaný s rezačom krabíc, veľký krížový skrutkovač kombinovaný s otváračom na fľaše a stredne veľké nožnice – využiteľné aj na odolnejšie materiály.

Leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
Leatherman Free P4

Protichodná vetva obsahuje účinnú pílku na drevo, ktorá má vrchnú stranu bez úprav (90° uhol), vďaka čomu je použiteľná aj na škrabanie materiálu na podpaľ + na škŕkanie s magnéziovým kresadlom. Druhým veľkým nástrojom je zubatá čepeľ na rezanie odolnejších materiálov ako sú laná, popruhy a pod.

Z malých nástrojov nechýba kompaktný pilník na drevo/kov, meradlo (2,5 cm / 2,5 palca) so šikovným odstraňovačom izolácie z káblov, šidlo (resp. dierkovač) a otvárač na konzervy. Všetky malé nástroje, okrem otváraču na konzervy, sú ukončené plochým výbrusom s rôznou veľkosťou, pričom slúžia ako plochý skrutkovač. Na P4 mi vadí azda iba otvárač na konzervy, ktorý nemá ostré hrany a nie je ani zďaleka tak dobrý, ako majú napr. nože od švajčiarskej konkurencie. 

leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
Leatherman Free P4

Každodenná prax

Leatherman Free P4 nosím vo vrecku denne, pričom mi nespočetne krát pomohol v rôznych situáciách. Výhodou je integrovaný klip, vďaka ktorému sa pohodlne nosí vo vrecku rifieľ alebo iných nohavíc. Ak preferujete nosenie v puzdre, nie je problém, v balení nechýba ani kvalitné nylonové puzdro vhodné aj na širšie opasky. P4 som si veľmi obľúbil aj v rámci práce s potravinami, nakoľko má výborne tvarovanú čepeľ (prevedenie wharncliffe), ktorá je relatívne krátka, no skvelo ovládateľná a rezivá.

Kombinované kliešte používam takmer denne na rôzne úkony, či už v rámci práce s autami alebo pri bežných domácich/pracovných záležitostiach a zopár krát mi ušetrili množstvo času, napr. keď manželke odpadla kľuka na staršom bicykli – poriadne dotiahnuť skrutku so zodratým závitom je rukou takmer nemožné, no ak máte LM, problém sa nekoná.

leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
Leatherman Free P4

Rovnako tak cením praktický nástroj na odblankovanie káblov, čo využijú všetci majstri, ktorí sa zahrávajú s elektrinou :). V rukách sa mi často objavuje aj pilník, či už na obrúsenie hrán na dreve alebo neopracovaných kovoch, prípadne na zarovnanie nechtov, ktoré ste si ostrihali integrovanými nožničkami.

Ste ITčkar? Tento nástroj bude vašim verným sluhom pri rozoberaní, zapájaní alebo opravách rôznych IT zariadení, serverov atď. Skrutkovače rôzneho druhu, kliešte a nôž, to potrebuje aj skúsený IT technik, ktorý sa vyzná a vie čo robí!

Leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
Leatherman Free P4

V lese veľmi často používam pílku na pílenie menších konárov na oheň alebo dreva na vyrezávanie a výrobu rôznych užitočných nástrojov. Výborne reže mokré i suché drevo. Pílka má ostrú vrchnú hranu, takže slúži aj na naškrabanie horľavého materiálu (mastné drievko z ihličnanov, brezová kôra atď.) a následne na škŕkanie o magnéziové kresadlo, ktorým naškrabaný materiál zapálite.

O tom ako, kde a kedy mi tento nástroj pomohol by sa dali písať dlhé eseje, no lepšie je si to vyskúšať na vlastnej koži a byť pripravený na každú situáciu. Nie nadarmo sa hovorí, že pripravenému šťastie praje a s týmto nástrojom budete jednoznačne pripravení na rôzne situácie i nástrahy. Samozrejme, môže to byť aj iný multitool, no P4 má čaro v jednoduchosti a jednoručnom ovládaní všetkých nástrojov, a to si veľmi rýchlo zamilujete.

 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš
 • leatherman Free P4Zdroj: Miroslav Illéš

Hľadáte originálny a skutočne praktický darček? Leatherman Free P4 poteší každého chlapa i chlapca!

Latherman robí užitočné, praktické a odolné nástroje s 25 ročnou zárukou (po registrácii), čo hovorí predovšetkým o spoľahlivosti. Ak raz niektorý model vyskúšate, verím, že sa stane súčasťou vášho každodenného života presne tak, ako to je v mojom prípade – v podstate už od detstva, kedy som vlastnil prvý Leatherman Tool :). Bez multitoolu od tejto značky nechodím ani do obchodu alebo práce a už vôbec nie na cesty, roadtripy alebo na turistiku. V každej oblasti vie pomôcť, od kuchyne, cez serverovňu až po montážnu dielňu a les. Mám rád nástroje, ktoré slúžia a pracujú spoľahlivo, pričom vyžadujú iba minimálnu údržbu (premazanie/ostrenie). Toto je nástroj, ktorý potrebuje každý zručný chlap, chlapec, ale aj šikovná žena.

Zapožičal: savetheday.sk

Prečítajte si aj:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE

Nechajte nám správu